Registr BRKI, aneb jak si banky předávají citlivé informace

Jedná se o jeden z registrů, který je oficiálně zastřešovaný společnosti Czech Banking Credit Bureau, což v hodně volném překladu znamená „registr bonity u českých bank“. Týká se tak bankovních institucí a finančních služeb, které nabízejí. Registr BRKI je zkratkou kompletního názvu „Bankovní registr klientských informací“. Název už tak napovídá hlavní účel, který registr BRKI plní.

Jaký je účel registru BRKI?

Registr BRKI jako takový slouží k tomu, aby si banky mohly navzájem poskytovat citlivé informace o svých klientech. V rámci registru jsou tak informace o klientech, které se týkají veškerých finančních služeb využívaných klientem.

Nejde ale o registr dlužníků, protože jsou zde zaznamenány i údaje těch klientů, kteří svoje pohledávky a povinnosti plní bez jakýchkoliv problémů. Účelem registru je tak propojení jinak izolovaných databází bank, díky čemuž se mohou banky například vyvarovat zatížení svých klientů nesplatitelnými úvěry a půjčkami.

Registr BRKI a bonita klientů

Základní účel je tak ve zkratce zjišťování bonity klientů při žádostech o úvěry a půjčky. Mimo bankovních databází navíc registr BRKI využívá i informací, které přebírá z dalších podobných registrů jako například registr CRÚ, spravovaný Českou národní bankou.

Jaké údaje BRKI obsahuje a jak k nim přistupovat?

Registr BRKI obsahuje veškeré informace, které jsou nutné ke zjištění bonity klienta. Jsou tak zavedeny osobní unikátní údaje, které identifikují osobu a k tomu veškeré informace o aktuálních i již ukončených hypotékách a půjčkách.

Registr BRKI není veřejně přístupný a není tak do něj přístup žádným standardním výpisem. Přístup k informacím uvedeným v registru BRKI tak mají pouze společnosti bankovního charakteru a poskytovatelé úvěrových služeb.

Zavolejte nám